Воскресний день у храмі

15 жовтня Свята Православна Церква відзначала день пам’яті святих мучеників Кипріяна і Юстини. Надзвичайно цікава і повчальна історія цих святих. Їхнє життя нагадує нам, що наш земний шлях, – шлях боротьби з дияволом. У них просять захисту від чаклунства і злих диявольських підступів.

В царюванні Декія жив в Антіохії знаменитий чаклун Кипріан. Батьки ще дитиною присвятили його богу Аполлону. З семи років почав Кипріян вчиться волхвування, а в десять років став жерцем на горі Олімп. Там він навчився всьому, що повинен знати чаклун. Бачив, як полчища бісів служили князеві тьми і надсилалися в світ для спокуси людей. Навчився викликати язичницьких богів і богинь, примар. Служив Гере, Артеміді. Коли йому виповнилося двадцять років, відправився в Єгипет, де навчався у єгипетських жерців.

Він був рабом князя тьми, з яким розмовляв лицем до лиця. «Повірте мені, – говорив він, що я бачив самого князя пітьми, бо я умилостивив його жертвами ….». Люди зверталися до Кіпріану, і він допомагав їм чаклунством. Причому допомагав у нечестивих справах – розпусті, гніві, ворожнечі, помсту, заздрість. Але Господь врятував його душу і сталося це так.

У той же час жила в Антіохії дівчина на ім’я Іустина. Батьком у неї був жрець Едесій. Одного разу Іустина почула слова диякона на ім’я Праілій про Ісуса Христа. Мова його вразила дівчину. Вона так увірувала у Христа, що переконала батька і матір залишити язичництво і прийти до Христової віри.

Якийсь юнак Аглаїда син багатих батьків побачив гарну дівчину і вирішив спокусити її. Однак у нього нічого не вийшло. Благочестива дівчина відкинула його. Аглаїда намагався її підстерегти і затягнути до себе, але сусіди вирвали її з рук гвалтівника. І тоді Аглаїда вирішив звернутися до найсильнішого чаклуна за допомогою. Кипріан (а це був він) пообіцяв юнакові, що дівиця буде його і пристрасть випробує навіть сильніше його власної.

Відпустивши юнака, Кипріан викликав біса і той дав йому посудину повний зілля для окроплення будинку Юстини. Аглаїда скоїв чаклунський обряд, і Іустина відчула жадання до юнака. Однак волею змусивши себе молиться, вона закликала Господа, що б він огородив її від спокуси. Довго молилася дівчина, і полум’я пристрасті згасло. Розчарований юнак знову прийшов до чаклуна. Кипріан ще кілька разів викликав демонів, але стійку віру дівчини не могли порушити ніякі хитрування диявола. І тоді Кипріян почав мстити, насилаючи різні біди на будинок Юстини та на все місто. Але молитвами дівчини чаклунство Кипріана було марним. І тоді Кипріян в серцях крикнув дияволу «Відпусти мене … Якщо ти всесильний не можеш перемогти слабку дівицю, то, що ти будеш робити, коли сам Христос піде на тебе?»

Так Кипріан відійшов від диявола, розкаявся і хрестився. Незабаром він став єпископом, трудячись і день і ніч. Іустина стала ігуменею в жіночому монастирі. Обидва подвижника своїм повчанням і вірою звернули багатьох язичників в християнство.

Однак Кипріан і Іустина були оклеветан і віддані суду. Мучителі повісили святого і стругали його тіло, а святу Юстину били по устах і очам, вимагаючи повернутися до язичництва.

Святі не відмовилися від Христа і були страчені усіканням голови мечем. Бачачи смерть невинних мучеників, якийсь Теоктист запалився любов’ю до Бога і оголосив себе християнином. Його тут же стратили. Шість днів лежали тіла непохованими. Християни таємно вивезли тіла в Рим і там поховали.

Богослужіння у цей день у храмі звершив настоятель священик Роман Світлик. Піснеспіви виконав місцевий храмовий хор під керівництвом прес-секретаря храму Романа Новосада. Настоятель у слові проповіді розповів прихожанам про житіє святих Кипріана та Юстини.