Літургія Ранішосвячених Дарів у п’ятницю першого тижня Великого Посту

У п’ятницю першої седмиці Великого посту Літургію Напередосвячених Дарів у Хрестовоздвиженському храмі села Ощів звершив настоятель священик Роман Світлик. Після Літургії був відслужений Моленбний канон святому великомученику Феодору Тирону, пам’ять якого Православна Церква звершує у суботу першого тижня Великого посту, після чого відбулося освячення колива.

Святий великомученик Феодор Тирон був римським воїном у місті Амасія провінції Понт. Під час гонінь на християн, яке проводив імператор Максиміан Галерій, християн міста, у тому числі Феодора змушували зректись Христа і принести жертву ідолам. Феодор відмовився це зробити, за що був підданий катуванням та кинутий до в’язниці. Там, як оповідає життя святого йому з’явився сам Господь Іісус Христос і укріпив подвижника. Згодом Феодора знову піддали катуванням, втім він мужньо переносив їх і не зрікся Христової віри. Врешті правитель прирік його на спалення. Сталось це у 306 році.

У часи святого рівноапостольного імператора Констянтина Великого гоніння на Церкву припинились – сам імператор став християнином. Втім за часів правління одного з його наступників Юліана Відступника (361 – 363 роки) настала недовготривала язичницька «реакція». Юліан не чинив кривавих гонінь, втім всіляко протидіяв Церкві Христовій. Зокрема був випадок коли він, бажаючи познущатись над християнами, на початку Великого посту звелів градоначальнику столичного міста Константинополя таємно окропити продукти на ринках ідоложертвенною кровю. Отож злий задум Юліана Відступника був зрозумілий, тим більше що знущання він запланував саме на час Великого посту.

Саме святий великомученик Феодор Тирон з’явився уві сні Константинопільському архієпископу Євдоксію, вказавши, щоб християни нічого не купували на ринках, а харчувались «коливом» – стравою із звареного із медом зерна пшениці.

Саме тому Церква і встановила вшановувати пам’ять святого великомученика Феодора Тирона у першу суботу Великого посту. У навечір’я суботи – у п’ятницю після заамвонної молитви на Літургії Напередосвячених Дарів у храмах відбувається молебень із каноном святому великомученику Феодору Тирону під час якого і освячується коливо.